fbpx

Ako „vyskočiť“ z toxického kolotoča povinností tak, aby ste sa zachránili?

Poznáte to veľmi intímne. Stále ste v jednom kole. Dni sa vám zlievajú do týždňov a týždne do mesiacov. Ten dôležitý moment kedy sa zastavíte a uvedomíte si, že uplynul ďalší rok býva väčšinou pár krát do roka.

Prosím nechajte ma hádať kedy. Býva to na vaše narodeniny a cez Vianoce? Ak áno, nie ste v tom samé.

Z mojej terapeutickej a koučovacej praxe poznám ženy, ktoré keď prišli ku mne zmeniť tieto veci, boli doslova „zahádzané“ povinnosťami, požiadavkami, úlohami, zodpovednosťami, atď…

Toto je realita miliónov žien na tomto svete. Každý deň doslova bojujú s tým, ako sa vymaniť z tohto nekonečného a toxického kolotoča. Každá nová požiadavka je ako kvapka do plného pohára, ktorý už aj tak preteká. Častokrát to sú už roky.

Tlak spoločnosti na ženy, očakávania zamestnávateľov, partnerov, detí a iných rodinných príslušníkov je tak náročné neustále napĺňať, najmä vtedy, keď už padáte od vyčerpania na ústa. Pri pohľade na seba do zrkadla sa už neznášate, lebo ach, tá strhaná tvár, objavujúce sa šedivé vlasy a vrásky, pribúdajúce kilá…

Otázka za „milión EUR“ – čo s tým?

V prvom rade je dôležité pripustiť si, že takto to už ďalej nemôže ísť. Ten začarovaný toxický kruh treba nejako preťať.

Možno si poviete: „To je veľmi dobrá teoretická rada, ale ako to mám do pekla urobiť v praxi? Do zamestnania musím chodiť, lebo hypotéka sa nezaplatí sama, rovnako tak účty, potraviny…“

Rovno vám do toho skočím a ušetrím vám energiu. Nemá zmysel pokračovať vo všetkých týchto položkách, či vymenovávaní dôvodov, lebo je to pekne dlhý zoznam a to je teraz zbytočná strata času. Ani vy, ani ja nemáme čas strácať čas 😊.

Takže čo keby sa to dalo spraviť aj inak? Nikto vám nehovorí, aby ste dali výpoveď v zamestnaní, ktoré niektoré z vás dokonca neznášate. Minimálne nie teraz okamžite. Takéto rozhodnutia treba robiť premyslene a zodpovedne.

Poďme sa pozrieť spolu na nejaké iné možné spôsoby riešenia. Pravdepodobne ste už počuli známu myšlienku, že problém sa nedá vyriešiť z tej istej úrovne myslenia, z ktorej bol vytvorený. Čiže čo môžete spraviť inak?

Znamená to to, že sa postavíte k situácii ako TVORKYŇA a nie ako „obeťka“.

My si tvoríme náš vlastný život a našu realitu.“

Neznámy autor

Iba si to prosím na chvíľu pripustite. Ak by to bola skutočne pravda, tak ste to práve vy, kto má možnosť a zároveň aj moc zmeniť vo vašom živote to, s čím nie ste spokojná.

No dobre – otázka znie ako??!

Ak vám to mám zľahčiť, od obdobia dospelosti prevezmite zodpovednosť za to, že ste určitým spôsobom participovali na veciach vo svojom živote, či už vedome alebo nevedome. Vždy sa dá začať odznova.

Je možné kedykoľvek urobiť hrubú čiaru za minulosťou a v prítomnom okamihu začať meniť svoju súčasnosť a z nej vedome tvoriť aj budúcnosť.

Iba si na chvíľu predstavte, kde v tom každodennom zhone je možné vyhradiť si čas sama iba pre seba? Je to skoro ráno, keď ostatní ešte spia? Alebo cez obednú prestávku? Prípadne večer?

Keďže vy ste expertkou na svoj život, nikto váš život nepozná lepšie, ako vy sama. Potrebujete prísť s takým riešením, ktoré bude postavené na princípe „výhra-výhra“. Výhra pre vás a výhra pre druhú stranu. To znamená napríklad, že ak vstanete skôr, ako by ste vstávali zvyčajne, nikoho tým neobmedzíte – vaše povinnosti a zodpovednosti si vás jednoducho iba počkajú.

Pýtate sa v čom je rozdiel?

V tom pôvodnom kolotoči zabezpečujete starostlivosť pre druhých a pre všetko ostatné okrem seba. Vy sa tak dostávate na posledné miesto. Povedzme si to na rovinu, niekedy ani na to posledné miesto, lebo jednoducho na vás už nevyšiel čas.

V tomto novom nastavení, ste sa dostali na prvé miesto – respektíve na „nulté“ miesto, kde máte čas a priestor sa postarať najskôr sama o seba.

Aj v lietadlách pasažieri dostávajú inštrukcie, že pokiaľ v kabíne klesne úroveň vzduchu a objavia sa pred nimi dýchacie masky s kyslíkom, je potrebné nasadiť masku najskôr sebe a až potom pomáhať ostatným. Tak prečo je to také ťažké urobiť to aj v bežných každodenných podmienkach?

Lebo ženy sú už dlhodobo spoločnosťou programované k tomu, aby sa najskôr postarali o druhých.

Z tohto dôvodu apelujem na vás, že ste to práve vy, kto sa môže vedomím rozhodnutím vymaniť z toxického kolotoča a začať práve od seba. Áno, presne tak, začnite sama sebou.

Čo vám vie spraviť radosť, pohladiť dušu? Je to pitie rannej kávy/čaju v tichu? Alebo ranná prechádzka, keď je počuť štebot vtákov? Nemusí to byť nič materiálne alebo niečo čo si vyžaduje finančnú investíciu. Podstatné je, aby to bolo pre vás opakovateľné a aby vám to spravilo dobrú náladu.

Nový začiatok

Vyzývam vás milé ženy, aby ste si našli každý deň čas iba sama pre seba. Ak to nejde každý deň, dajte si záväzok urobiť to aspoň 3 – 5 krát do týždňa. Môžu to byť dokonca iba pár minút dlhé aktivity, ktoré vám zabezpečia obrovskú pridanú hodnotu, úplne iný pohľad na svet a hlavne iný pocit sama zo seba.

A ak sa potrebujete o niekoho oprieť alebo čerpať zo skúseností expertov, aby ste si napríklad nové návyky zautomatizovali a udržali si ich v dlhodobom časovom horizonte, nie je hanba požiadať o pomoc alebo ju prijať.

Dnes už máme na výber veľa koučov, terapeutov, psychológov, pre ktorých je to životné poslanie pomáhať druhým.

Jeden z dôvodov prečo dnes robím to čo robím je ten, že v čase keď som ja potrebovala pomoc som nenašla takého „sprievodcu“, ktorý by zodpovedal mojim predstavám a vedel by so mnou pracovať tak, ako by som si to ja želala.

Preto som prišla na spôsob, ktorý mi zafungoval a stále funguje, ktorý učím aj moje klientky. Čo ma najviac teší je, že to prináša úžasné výsledky a dá sa povedať, že svojim spôsobom zachraňuje životy.

Ak to s vami rezonuje, vyskúšajte spoluprácu so mnou a prejdite si vedenou introspekciou Transformačný výlet, s ktorou budete lepšie zvládať bolesť, nájdete sebavedomie a postavíte sa na vlastné nohy. Môžete iba získať.

 
Miroslava Škultéty
Vďaka transformačnému koučingu pomáham zaneprázdneným ženám žiť ich “ideálny život” tak, aby sa cítili šťastnejšie, spokojnejšie a naplnenejšie. Viac o transformačnom koučingu tu>>
Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Kategórie
  • Introspekcia zDARma: Rozpusti nepríjemné pocity a otvor sa radosti>>

    Tvoje údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (Miroslava Škultéty) ich na základe Tvojho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadruješ Tvoj súhlas s týmto spracovaním potrebným na zaslanie introspekcie a ďalšej inšpirácie odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy. Tvoj súhlas môžeš kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maile.

  • Stretneme sa na Facebooku: