fbpx

Vďačnosť – tak dôležitá a pritom tak podceňovaná

Stalo sa vám už niekedy pri obdarovávaní v prípadoch kedy vám za váš darček buď nepoďakovali alebo ho nejakým spôsobom skritizovali, že ste sa cítili potom zle alebo nepríjemne?

A naopak, keď darček s úsmevom prijali, keď ste videli radostné iskričky v ich očiach, rozžiarený výraz na tvári a hlbokú vďačnosť, že ste sa cítili príjemne alebo dokonca veľmi dobre?

Je to z toho dôvodu, že vďačnosť je energia vibrujúca na vysokej frekvencii, veľmi podobná láske, ktorá je najsilnejšou energiou vo vesmíre.

Keďže všetko vo vesmíre je energia a my sme súčasťou vesmíru tiež, naše telá nemôžu byť výnimkou. Vďaka našim telám dokážeme cítiť rôzne emócie.

Zvykne sa hovoriť, že sú dobré a zlé emócie. Ja radšej používam rozdelenie na emócie s vyššou vibráciou a s nižšou vibráciou, lebo emócie v skutočnosti nie sú dobré alebo zlé.

Emócie sú jednoducho tiež len energiou, ktorá vibruje na rozličných frekvenciách. V našich telách sa to dá subjektívne pociťovať buď ako niečo príjemné napr. láska, vďačnosť, radosť, atď. alebo ako nepríjemné – vina, hanba, smútok, atď.

Keď sa dostaneme do kontaktu s niekým, kto prejaví alebo neprejaví vďačnosť napr. za darček, tak to jednoducho cítime vo vnútri. Práve preto som uviedla tento príklad na začiatku tohto článku, lebo sa to dá ľahšie na tom pochopiť.

Ako to funguje v praxi?

V praxi to funguje tak, že nie každý človek si je týchto skutočností plne vedomý. Napríklad prídeme niekam, kde sa predtým ľudia pohádali, my sme o tom nevedeli, iba keď sme tam potom prišli – sme sa cítili akosi zvláštne, nepríjemne.

Tí vnímavejší z nás už vedia takéto veci rozlíšiť. Vedome pracujú na svojej energii, s ktorou napríklad vstupujú do spoločnosti a vedome si aj vyberajú ľudí, s ktorými chcú tráviť spoločné chvíle.

Keďže na určitej úrovni sme v energetickom spojení so všetkými vecami a ľuďmi v našom živote, tak tieto veci alebo ľudia nás môžu určitým spôsobom aj ovplyvňovať.

Napríklad, keď dlhodobo necítime vďačnosť za zdravie, tak sa jednoducho objaví nejaký zdravotný problém. Keď necítime dlhodobo vďačnosť za nášho partnera, tak sa spolu odcudzíme alebo nás začne napríklad podvádzať. Keď necítime vďačnosť za firmu, v ktorej sme zamestnaní, lebo sme dlhodobo nespokojní, nájdeme si novú prácu a scenár sa bude opakovať.

Ako autor tohto článku si plne uvedomujem, aké náročné je pár vetami vysvetliť, ako fungujú tieto komplexné záležitosti, lebo veci sa nedajú paušalizovať.

Mojim zámerom je poukázať na skutočnosť, že keď sme v živote za jednotlivé veci vďační, môžu nám prísť do života buď nové – podobné alebo ešte aj lepšie veci a je nám umožnené sa z týchto vecí aj naďalej tešiť.

Príklad s darčekom

A keď sa vrátim opäť k príkladu s darčekom, pokiaľ nám niekto za darček zo srdca poďakuje, my sa cítime príjemne a znova v budúcnosti budeme chcieť dotyčného človeka obdarovať. Ak je to naopak, tak si v budúcnosti radšej rozmyslíme, či budeme míňať náš drahocenný čas, energiu a prostriedky na darček pre niekoho, kto to ani neocení.

Takto to funguje aj vo vesmíre. Prečo by mal „vesmír“, Boh, „matka príroda“ rozdávať darčeky tam, kde si to nevážia? Preto vás pozývam cítiť vďačnosť každý jeden deň, plne si uvedomovať požehnania a dary, ktoré máte.

To, že máme prístup k pitnej vode, že máme čo jesť, že máme strechu nad hlavou a aj možnosť žiť v tento konkrétny deň, je dar, ktorý nemá každý jeden človek na tejto planéte.

Ak si chcete zvýšiť svoju vlastnú energiu, pociťujte vďačnosť napríklad každé ráno za veci a ľudí vo vašom živote, alebo každý večer, keď si idete ľahnúť. Dôležité je vytrvať a urobiť si z toho doslova návyk.

Veľa ľuďom sa osvedčilo si jednotlivé vďačnosti niekam zapisovať napr. do nejakého denníku, lebo sa dá k tomu aj spätne kedykoľvek vrátiť.

A ak potrebujete uvoľniť tie nepríjemnejšie emócie, aby ste sa mohli cítiť znovu príjemne a samy sebou, aby ste mohli cítiť napríklad aj vďačnosť, vyskúšajte koučing so mnou.

Je to podobné, ako keď ideme po rebríku alebo po schodoch, jednoducho sa nevieme dostať „jedným krokom“ hneď úplne hore. Taktiež pokiaľ cítime nejakú ťaživú alebo nepríjemnú emóciu, treba ju najskôr spracovať, uvoľniť a až potom môžeme cítiť znovu emócie s vyššou frekvenciou, ako je láska, vďačnosť, atď.

Vnímajte, ako k lepšiemu sa váš život postupne zmení, keď budete aplikovať vďačnosť na denno-dennej báze. Pozorujte, ako vám do života bude plynúť hojnosť a ako lepšie sa budete cítiť. Osobne som presvedčená, že to stojí minimálne za vyskúšanie :-D.

Miroslava Škultéty
Vďaka transformačnému koučingu pomáham zaneprázdneným ženám žiť ich “ideálny život” tak, aby sa cítili šťastnejšie, spokojnejšie a naplnenejšie. Viac o transformačnom koučingu tu>>
Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Kategórie
  • Introspekcia zDARma: Rozpusti nepríjemné pocity a otvor sa radosti>>

    Tvoje údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (Miroslava Škultéty) ich na základe Tvojho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadruješ Tvoj súhlas s týmto spracovaním potrebným na zaslanie introspekcie a ďalšej inšpirácie odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy. Tvoj súhlas môžeš kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maile.

  • Stretneme sa na Facebooku: