fbpx

Je pravda, že keď odpustím, tak tým schvaľujem správanie tej druhej osoby?

Medzi ľuďmi je rozšírení mýtus, že keď odpustíme druhému človeku, ktorý nám či už vedome alebo nevedome ublížil, že to znamená, že mu tým prakticky schvaľujeme, čo nám spravil.

Dobrá správa je, že toto je naozaj mýtus. Ako akreditovaný terapeut metódy CESTA to môžem potvrdiť z prvej ruky. Mám za sebou stovky hodín facilitovaných procesov. V mojej praxi som nikdy nevidela, že tým, že klient odpustil, že by tým schválil druhej osobe to, čo mu urobila. Platí totiž jedno zlaté pravidlo.

Vždy odpúšťame kvôli sebe, nie kvôli tej druhej osobe. Prečo? Lebo v prvom rade to škodí nám, pokiaľ držíme v sebe hnev, krivdu, či nenávisť. Už si možno počula známy Buddhov výrok:

„Držať v sebe hnev, je ako vypiť jed a čakať, že sa otrávi niekto iný.“

Buddha

Nakoľko tento článok nie je kniha a nebudem ťa môcť teraz previesť kompletným procesom metódy CESTA, rozhodla som sa, že budem s tebou zdieľať jednu krátku a veľmi účinnú havajskú techniku Ho’oponopono.

Jedna z jej obrovských výhod je, že ju môžeš použiť aj sama a to doslova kedykoľvek počas dňa a v akejkoľvek situácii.

Dôležité je, aby si aspoň štyri krát po sebe povedala nahlas túto „formulku“:

Tipy pre Teba

Na poradí viet nezáleží. Aj keby si to každý krát povedala v inom poradí, technika je stále rovnako účinná. Dôležité je však každú jednu vetu zachovať a vysloviť, lebo má svoj význam.

Pokiaľ si v situácii, že nemôžeš túto techniku praktizovať nahlas, bude účinná aj vtedy, keď si ju budeš iba v duchu opakovať. Dôležité je, aby si sa na túto techniku plne koncentrovala a pociťovala jej efekt aj na emocionálnej úrovni.

Zo začiatku budeš možno na túto techniku potrebovať viac času, podobne, ako keď sa učíme niečo nové. Kým pochytíme princíp, zvyčajne nám to nejaký čas trvá, potom neskôr sme v tom už ako „ryba vo vode“.

Pri najbližšej situácii, keď sa s niekým pochytíš alebo nebudeš schvaľovať konanie tej druhej osoby si dopraj čas na túto techniku a vedome si ju, či už nahlas alebo v duchu, opakuj. Som si istá, že jej efekt pocítiš na sebe a dôkazy, že funguje, uvidíš aj v praxi.

Čo je na tejto technike najpozoruhodnejšie je, že funguje aj na energetickej úrovni. Vďaka jej praktizovaniu sa tvoj vzťah s druhou osobou môže zlepšiť alebo sa môže stať, že druhá osoba vyvinie sama iniciatívu a prvá sa ospravedlní. Toto dokonca platí aj po rokoch odmlčania sa, či prerušeného kontaktu. Alebo môže fungovať tak, že kde predtým bol medzi ľuďmi názorový konflikt, sa situácia urovná a dospeje sa z oboch strán k vhodnému riešeniu.

Videla a zažila som už vďaka tejto technike toľko „zázračných situácií“, že na ňu nedám dopustiť a môžem ti ju s pokojným svedomím vrelo odporučiť. Pokiaľ máš pocit, že tvoja situácia je špecifická a potrebuješ odpustením previesť, objednaj sa na transformačný koučing, kde sa postarám o to, aby si odpustila nielen v hlave, ale aj v srdci.

Miroslava Škultéty
Vďaka transformačnému koučingu pomáham zaneprázdneným ženám žiť ich “ideálny život” tak, aby sa cítili šťastnejšie, spokojnejšie a naplnenejšie. Viac o transformačnom koučingu tu>>
Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Kategórie
  • Introspekcia zDARma: Rozpusti nepríjemné pocity a otvor sa radosti>>

    Tvoje údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (Miroslava Škultéty) ich na základe Tvojho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadruješ Tvoj súhlas s týmto spracovaním potrebným na zaslanie introspekcie a ďalšej inšpirácie odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy. Tvoj súhlas môžeš kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maile.

  • Stretneme sa na Facebooku: