fbpx

Prečo je dobré mať svojho sprievodcu osobným rozvojom?

Pojem „sprievodca osobným rozvojom” je pre mnohých ľudí ešte stále veľká neznáma. Keď by sme to z pohľadu všeobecnej vedomosti ľudí porovnali k povolaniu aké je napríklad „psychológ”, veľa ľudí pravdepodobne vie, o čo sa jedná. Aj v tejto skupine existuje veľká časť ľudí, ktorí sa stále vyhýbajú návšteve psychológa, napriek tomu, že by mohla byť pre nich prospešná.

V svojej podstate by sa dalo povedať, že podobne je to aj s povolaním „sprievodcu osobného rozvoja”. U väčšiny ľudí je možné pozorovať určité limitujúce presvedčenia, že „veď ja si viem predsa najlepšie poradiť sám“ a „určite mi tam nemôžu povedať niečo, čo by som ja už dávno nevedel aj sám“.

Je to však určite tak? Prečo potom napríklad pri šoférovaní vozidla treba dávať pozor na takzvaný „slepý uhol“? Nie vždy totiž vidíme vozidlo, keď sa chceme napríklad preradiť do pruhu, kde sa to vozidlo celý čas pohybovalo, iba my sme ho nevideli.

Takéto „slepé uhly“ máme všetci aj v bežnom živote. Keď nám ich niekto pomôže identifikovať, to neznamená, že my sme horším človekom alebo že si nevieme samy pomôcť.

Ešte by som to rada prirovnala k sprievodcovi v meste. Či už by to boli mapy na papieri, v mobile alebo nejaká osoba, ktorá vám po ceste spraví výklad a dovedie vás do bodu vášho cieľa.

Väčšia pravdepodobnosť, že dôjdete do cieľa je, keď máte so sebou nejakého takéhoto sprievodcu. Častokrát sa do cieľa dostanete rýchlejšie a oveľa príjemnejším spôsobom, ako keď by ste mali ísť úplne samy na vlastnú päsť a v zmysle, že bez mapy, aplikácie v mobile, atď.

Aké sú ďalšie výhody?

Je ich veľmi veľa. Spomeňme si aspoň niektoré.

  • Máte oporu v skúsenom profesionálovi, ktorý je tam vždy pre vás.
  • Príde na dohodnutý termín, podrží vás, aj keď vám sa možno niekedy nechce.
  • Nestranný postoj, aktívne počúvanie, správne kladené otázky.
  • Úprimný záujem, pochopenie a súcit.
  • Pomoc so zvládaním rôznych osobných alebo pracovných výziev.
  • Spolupráca na vašich snoch, víziách, cieľoch.

Ak chce človek pracovať na sebe, dnes je už k dispozícii veľa možností na výber. Aj mnohí úspešní športovci, speváci, herci majú okolo seba tím skúsených profesionálov, ktorí im pomáhajú byť lepšími, pracujú s nimi na dosiahnutí dôležitých vytýčených cieľov.

Úloha trénera napríklad profesionálnej hráčky tenisu nie je, aby bol lepším tenistom ako samotná hráčka. Dôležité je, aby tréner videl nielen to, čo sú hráčkine silné stránky, ale aj to, čo sú slabé stránky. Aby pripravil taký tréningový plán, kde môžu spoločne na slabých stránkach zapracovať tak, aby sa hráčka posunula, zlepšila.

Podobne je to aj v sprevádzaní klienta v osobnom rozvoji. Klient si vyberie cieľ sám, na ktorom chce pracovať.

Úloha sprievodcu osobného rozvoja nie je to, aby bol odborníkom na všetko. Stačí, ak je odborníkom v tom, ako správne viesť procesom klienta, aké otázky klásť, akou štruktúrou viesť rozhovor, ako sledovať progres a ako zabezpečiť dosiahnutie cieľa, za podmienok, že klient bude v celom procese aktívne participovať.

Tak isto, ako tréner tenistky nemôže ísť za ňu hrať na kurt na súťaži Wimbledon, podobne je to aj v sprevádzaní klienta na ceste jeho osobného rozvoja. Klient je ten, ktorý potrebuje odviesť svoj podiel práce, na ktorej sa dohodnú so sprievodcom. Túto prácu za ňho nemôže spraviť nikto iný, iba on sám.

Či to stojí za to?

Faktom je, že ľudia ľutujú skôr to, čo nikdy neurobili, ako to, čo sa minimálne aspoň pokúsili dosiahnuť a nevyšlo im to. Nie všetko v živote sa vždy podarí podľa predstáv. Nie je hanba niečo nedosiahnuť pokiaľ na tom človek odhodlane pracoval. Vždy ho to niekam posunie.

Na smrteľnej posteli môžeme ľutovať to, čo sme nikdy nevyskúšali, aký život sme nezažili, aké sny sme si nesplnili.

Pridanou hodnotou sprievodcu osobného rozvoja je to, že nám „posvieti aj v tmavých uličkách“ a upozorní nás na to, či kráčame tou cestou, po ktorej skutočne chceme ísť.

My sa vždy môžeme rozhodnúť podľa seba. Máme slobodnú voľbu. Je však lepšie mať pri sebe niekoho, o koho sa môžeme oprieť, aj keď sa napríklad bojíme.

„Úspech je tímový šport.“

neznámy autor

Koho máte vy vo svojom víťaznom tíme? Sú vo vašom okolí ľudia, ktorí vás skutočne podporujú? Takí, ktorým záleží na tom, aby ste boli šťastné? Aby ste si plnili sny?

Ak nie, je na čase rozhodnúť sa to mať inak a niečo pre to urobiť. Môže to byť napríklad to, že sa objednáte na TRANSFORMAČNÝ koučing ku mne.

S mojimi klientkami pracujem na rôznych cieľoch – zmeniť povolanie, nájsť spriaznenú dušu, schudnúť, zlepšiť vzťah sama so sebou, mať viac energie a vitality, atď. Pýtate sa aká je úspešnosť?

Ešte sa mi nestalo, že by sme nedosiahli cieľ, na ktorom sme s klientkami pracovali. Zatiaľ sa nám to vždy podarilo. Nie je to o šťastí. Je to o vedomom rozhodnutí, aktívnej práci na dosiahnutí cieľa, odhodlaní, zvládaní prekážok, ktoré sa jednoducho objavia.

Za vyskúšanie nič nedáte 😊. Objednajte sa na TRANSFORMAČNÝ koučing teraz. Aj vy môžete žiť svoj „ideálny život“! Tak poďme na to 😊!

Miroslava Škultéty
Vďaka transformačnému koučingu pomáham zaneprázdneným ženám žiť ich “ideálny život” tak, aby sa cítili šťastnejšie, spokojnejšie a naplnenejšie. Viac o transformačnom koučingu tu>>
Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Kategórie
  • Introspekcia zDARma: Rozpusti nepríjemné pocity a otvor sa radosti>>

    Tvoje údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (Miroslava Škultéty) ich na základe Tvojho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadruješ Tvoj súhlas s týmto spracovaním potrebným na zaslanie introspekcie a ďalšej inšpirácie odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy. Tvoj súhlas môžeš kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maile.

  • Stretneme sa na Facebooku: